Správní právo

Správní právo 1/2025
První číslo roku 2025

Rok 2024-2025

Konečná cena předplatného (včetně distribuce):

440 Kč/rok (včetně DPH)

Cena čísla:

55 Kč/ks (včetně DPH)

Periodicita:

8 čísel/rok

Časopis Správní právo – z obsahu

× Pavel Kopecký: Převádění státního zaměstnance na jiné služební místo (Článek se zabývá problematikou převádění státního zaměstnance na jiné služební místo podle § 61 zákona o státní službě. Převedení na jiné služební místo představuje změnu služebního poměru, která je způsobilá významným způsobem ovlivnit právní postavení státního zaměstnance. Státní zaměstnanec může být převeden na jiné služební místo, pokud z různých důvodů nemůže vykonávat službu na stávajícím služebním místě, např. ze zdravotních důvodů, z důvodů organizačních změn či z důvodu nedostatku požadované kvalifikace či jiných předpokladů. Článek se zaměřuje na důvody převedení a na kritéria, která musí být zohledněna při výběru nového služebního místa, stejně tak na způsoby obrany státního zaměstnance proti rozhodnutí o převedení.)

× Miloš Valášek: Přepis cizích jmen do informačních systémů České republiky (Článek upozorňuje na některé problémy spojené s přepisem jmen a příjmení z cizozemských veřejných listin do informačních systémů České republiky. V úvodu je popsán mechanismus zápisu a okolnosti, které určují, zda je jméno a příjmení z veřejné listiny psané nelatinkovým písmem zapsáno v anglické, nebo české transkripci. V další části je vysvětlen rozdíl mezi transliterací, transkripcí a překladem jmen. V této souvislosti je zmíněna specifická problematika východoslovanských jazyků. Dále článek pojednává o přepisech z latinky. Některá cizí jména a příjmení psaná latinkou nelze v České republice zapsat do dokladů totožnosti ve správné pravopisné podobě z technických důvodů.)

× Štěpán Kořínek: Nové aspekty objektivní odpovědnosti provozovatele vozidla za dopravní přestupky (Počátek roku 2024 přinesl očekávané změny nabytím účinnosti novelizace zákona o silničním provozu, čímž došlo k mnoha kvalitativním změnám vůči povinnosti respektovat pravidla silničního provozu. V tomto příspěvku si klademe za cíl představit změny, které představená novela přinesla, a to výlučně ve vztahu k institutu objektivní odpovědnosti provozovatele vozidla a k němu se vážícímu přestupku dle ust. § 125f zákona o silničním provozu. Změn se událo vskutku mnoho, přičemž nyní bude záležet na jednotlivých správních orgánech, jak nová pravidla uchopí a uvedenou je v praxi. Jak bude poukázáno, tak řada změn byla dlouho očekávána a vyžadována, proto by se měla shledat s pozitivním ohlasem. Nicméně, některé změny nemusejí být vhodně pochopeny a uchopeny, což se může projevit v nezákonném postupu správního orgánu či nezákonném rozhodnutí. Příspěvek je rozdělen do dvou částí. Ambicí tohoto příspěvku přitom není přinést exaktní návod pro aplikační praxi, nýbrž toliko předložit jedno z pravděpodobných východisek dané úpravy. První část se orientuje na základní vhled do problematiky objektivní odpovědnosti provozovatele vozidla v silničním provozu. Druhá část přináší přehled novelizovaných podmínek a limitů této odpovědnosti. Příspěvek neopomíjí reflektovat vlastní hodnocení jednotlivých změn, jakož i možné procesní komplikace, které mohou nastat.) DISKUZE

× Silvie Mechová: Neústavnost soudní výluky z přezkumu před správními soudy aneb jak se Ústavní soud ne/vypořádal s ústavností zásahu do práv osob ve výkonu trestu odnětí svobody (Článek se zabývá zamyšlením nad aktuální judikaturou Ústavního soudu a Nejvyššího správního soudu v kontextu práva odsouzeného na soudní přezkum rozhodnutí o uložení kázeňského trestu důtky. Správní rozhodnutí vydává Vězeňská služba, a to z důvodu udržení kázně ve věznicích. Pro kázeňské přestupky jsou pak dle závažnosti ukládány kázeňské tresty. Některá rozhodnutí o jejich uložení jsou vyloučena ze soudního přezkumu, přičemž v nedávné době došlo k přehodnocení této výluky Ústavním soudem, a to u rozhodnutí týkající se uložení pokuty.) DISKUZE

× Vojtěch Šimíček: 30 let ústavního soudnictví. Leges 2024, Praha RECENZE od Pavla Matese

× Anotace zajímavých judikátů a stanovisek veřejného ochránce práv: 1. Ustanovení zákona „lex Ukrajina“, jež nelze aplikovat kvůli rozporu s evropskou směrnicí. | 2. Shromáždění svolané na podporu víceznačného hesla. | 3. Paušální výzva nepouživat heslo na shromáždění neobstála. | 4. Správní řízení: uplynutí doby platnosti závazného stanoviska z důvodu možné budoucí změny poměrů jako vada řízení. | 5. Služební poměr: rozhodování o služebním úrazu státního zaměstnance; nesoučinnost státního tajemníka. | 6. Ve vztazích vrchostenského působení orgánu veřejné moci musí být přípustnost pravé retroaktivity posuzována přísně. | 7. Mezinárodně právní zásada ne bis in idem v českém přestupkovém právu. | 8. Změna složení přípravného výboru pro konání místního referenda a postup při vyškrtnutí duplicitních podpisů na podpisové listině. | 9. Požadavky na řádný elektronický podpis návrhu podaného datovou schránkou advokáta.

× Barbora Bulánková: Konference „Novela zákona o vysokých školách 2025“ UDÁLOSTI

www.mvcr.cz/spravni-pravo